środa, 2 maja 2012

Little Black Dress / Mała Czarna

2 May 2012
Hello again "obsessed" ones! 
Some time ago I was playing around with some colours, painting each nail a different colour.

Witajcie ponownie moje panie z obsesją!
 Jakiś czas temu zabawiałam się kolorkami, malując każdy paznokieć innym kolorem.


When I painted the black nail I got inspired to do a whole manicure. I called this the "Little Black Dress". I wouldn't wear it often but now and again for a special occasion I would definitely consider it. The black I used dries half matte, so I wanted to achieve the matte background with the shiny stripes. Because of the matte polish I couldn't use the fast drying top coat and I was worried that the black will take a long time to dry, but it wasn't so. The polish goes on lovely and creamy and it dries relatively fast. The only downside to this paint-job was the fact that it started to chip the next day. For the obvious reason of not being able to use the top coat.

Po pomalowaniu paznokcia na czarno zostałąm zainspirowana do zrobienia całego manikiuru. Nazwałam go "Mała Czarna". Nie nosiłabym takiego "malunku" zbyt często, ale na specjalną okazję na pewno bym wzięła pod uwagę. Czarny którego użyłam schnie na pół matowo, więc chciałam osiągnąć matowe tło z błyszczącymi paseczkami. Ze względu na matowe wykończenie, nie mogłam użyć warstwy ochronnej i obawiałam się że bez niej, czarny mat będzie wysychał przez długi czas, ale okazało sie że nie. Lakier ten nanosi się na paznokieć gładziutko i kremowo i wysycha dosyć szybko.Jedynym minusikiem tego "malowanka" był fakt, że zaczął odpryskiwać na drugi dzień. Z oczywistego powodu, iż nie mogłam użyć górnej warstwy ochronnej.


Colours used: essence nail art "mysterious black" and Golden Rose matte velvet (there is no name or nr).

Kolory: essence nail art "mysterious black" oraz Golden Rose matte velvet (nie ma nazwy koloru ani numeru).


And of course my two best friends: "Stickey" base coat and "SolarOil" cuticle oil by CND (Creative).

Oczywiście moich dwóch najleprzych przyjaciół: warstwa ochronna paznokcia "Stickey" oraz olejek "SolarOil" firmy CND (Creative).


I really tried hard to take the pics so you are able to see the effect clearly. I must say that it was more visible in real life :)

Naprawdę próbowałam zrobić zdjęcia aby wyraźni można było zobaczyć efekt. Muszę przyznać, że w rzeczywistości był on bardziej widoczny :)


Let me know what you think!!!
Cheers for now!!! 
Till next time....
If you wish to comment please click on "komentarze". I will be happy to hear from you :)))Dajcie znać, jak się wam podoba!!!
Na razko!!!
Do następnego....


You can visit me on Facebook

Możecie odwiedzić mnie na Facebooku


4 komentarze:

 1. Awww this is so pretty! I love the multi-colored ones!

  But the black one is so cute!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you Lizzy. I appreciate your comment :)

   Usuń
 2. Ooh! Saw this on facebook! It's such a cool effect! Love it! =) Congrats on the new blog! I'll definitely be adding you to my follow list. You have lots of cool nail art and swatches! =)

  OdpowiedzUsuń
 3. Thanks Nina for a lovely comment! :)))

  OdpowiedzUsuń