poniedziałek, 4 czerwca 2012

Candy Stripes Mani / Mani w cukierkowe paski

4 June 2012
Hello "obsessed" ones! This mani was my  competition mani for Tip Top Nails South Africa. Anything to do with South Africa is very close to my heart as I lived there for many, many years, I married a South African and my girls were born there. So interacting with Tip Top just keeps me close to the land that I love and the people. Joan (lovely lady) is the founder of Tip Top. Man did she make us wait for the results!!! LOL!!!! It was actually very funny, as Joan had to go out from the office and I know there were many ladies out there just waiting for a message that she is back and working on the results. Many homes were neglected that day and husbands came back hungry from work only to find out that there is no dinner on the table!!! LOL!!! Fun that we have!!!
So anyway... here is the mani.

Witam kochaneczki z obsesją! Ten mani zrobiłam na konkurs z Tip Top Nails South Africa. Wszystko co jest związane z RPA jest bliskie mojemu sercu gdyż mieszkałam tam przez wiele, wile lat, wyszłam za faceta z RPA i moje dziewczynki sie tam urodziły. Bycie w kontakcie z Tip Top jest sposoben na to, że mogę w pewien sposób być blisko ziemi którą kocham i ludzi. Joan (urocza pani) jest założycielką Tip Top. Jejku jak ona nas trzymała w napięciu, gdy oczekiwałyśmy na resultaty!!! LOL!!! To było naprawdę śmieszne, gdyż Joan musiała wyjść z biura i wiem, że było wiele pań, czekających na wiadomość, że już wróciła i pracuje nad wynikami. Wiele domów leżało odłogiem tego dnia i mężowie wrócili do domów głodni, nie znajdując nic na obiad na stole!!! LOL!!! Ale zabawa!!!
Ale... oto mani.


To start off with I used a neon colour trick that I wrote about in one of my previous posts.

Zaczęłam malowanie sposoben na lakiery neonowe o którym pisałam w jednym z moich poprzednich postach.When the base neon dried completely I started painting the stripes..............................

Gdy podstawowy kolor neonowy był kompletnie suchy, zaczęłam malować paseczki....................


And this was the result.

A oto resultat.


Thank you for coming over. Let me know what you think!!!
Cheers for now!!! Till next time...
You can visit me on Facebook.
If you wish to comment please click on  "komentarze". I will be happy to hear from you :)))

Dziękuję za wizytę. Dajcie znać jak się wam podoba!!! 
Na razko!!! Do następnego...
Możecie odwiedzić mnie na Facebooku.

4 komentarze:

 1. Awesome nail art <3 I love how you can free hand so well <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Thank you very much Samantha :)) It is great to see your comment <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie!! Dziękuję za miły komentarz :))

   Usuń